Památník toleranční doby ve Vysoké

Památník toleranční doby ve Vysoké se nalézá ve Středočeském kraji — region Mělník (mapa; detail okolí). Jedná se po Středisku české reformace, respektive Památníku české reformace ve Velké Lhotě u Dačic, o jakýsi druhý „uzlový bod“ sítě protestantských muzeí v České republice navazujících na českou reformaci. Zřizovatelem Památníku je Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Mělníku (Krombholcova 548, 276 01 Mělník, ☎ +420 315 622 482). Památník spravuje k tomu zřízený Výbor Památníku toleranční doby ve Vysoké.

Památník se skládá z komplexu nemovitostí náležejících k dříve samostatnému evangelickému sboru (původně reformovanému helvetského vyznání) se sídlem ve Vysoké. V prvé řadě je to toleranční evangelický kostel z roku 1786, k němu přilehlý hřbitov (nyní obecní) a fara. Jde o významnou památku toleranční doby.

V říjnu 2003 byla v bývalé márnici z roku 1891 otevřena malá expozice: „Toleranční doba v srdci české země“, která svým rozsahem pokrývá toleranční Podřipsko, Mělnicko, Mladoboleslavsko a zástupně i Prahu. První dva z celkem dvanácti výstavních panelů přibližují stručně toleranční dobu jako celek, další panely se věnují evangelickým sborům vzniklým v popisovaném území v toleranční době. Jde o sbory ve Vysoké, Nebuželích, Mělnickém Vtelně, Kovánci, Lysé nad Labem, Kšelích (u Českého Brodu), Libiši (u Neratovic), Praze, Ledčicích, Krabčicích, Ctiněvsi a německý evangelický sbor v Habřině/Haber (u Úštěka). Každý popisovaný sbor je doplněn historickou a současnou fotografií sborových budov.

Celý Památník i s výstavou je přístupný veřejnosti, návštěvu je vhodné předem smluvit na adrese !!!NO.SPAM.kasackova[zavináč]seznam.cz nebo !!!NO.SPAM.sestakova[zavináč]schkocr.cz, vstupné dobrovolné.

V širším výhledu do budoucna bude expozice ještě rozšířena o část věnovanou tolerančním pastorům a evangelické hudbě v době toleranční (na kruchtách v kostele). V rohu hřbitova bude vystavěna vyhlídka s orientačním schématem a vyznačeným směrem k jednotlivým sborům.

Trojjazyčný (český, anglický a německý) leták památníku ve Vysoké ke stažení
(určeno pro oboustranný tisk formátu A5)
  vysoka.pdf (140 kB, Adobe® Portable Document Format)

Fotogalerie

Evangelický kostel ve Vysoké — pohled od jihu, pohled od severu, interiér (jižní kruchta).

Evangelický kostel ve Vysoké z jihu Evangelický kostel ve Vysoké od severu Jižní kruchta Evangelického kostela ve Vysoké

Bývalá márnice v rohu hřbitova, v níž se nachází expozice Toleranční doba v srdci české země, pohled do expozice, ukázka výstavního panelu.

Bývalá márnice v rohu hřbitova s expozicí Pohled do expozice Výstavní panel

Snímky z vernisáže výstavy 12. října 2003. Starosta obce Vysoká Vladimír Hokeš při slavnostním projevu v evangelickém kostele, autorka výstavy doc. Eva Melmuková při proslovu o toleranční době.

Starosta obce Vysoká Vladimír Hokeš autorka výstavy doc. Eva Melmuková